HISTORIE KŘIŠŤÁLU

Sklářství má v České republice velmi dlouhou tradici a „české sklo“ má dodnes ve světě zvučné jméno. Sklářství se rozvíjelo nejpozději od 13. století zejména v horských oblastech Jizerských a Lužických hor díky místně dostupným surovinám.

Skleněné výrobky z České republiky jsou velmi vyhledávaným zbožím na světovém trhu. Jejich výběr je velmi široký, mezi nejoblíbenější patří např. olovnatý křišťál, broušené sklo a skleněné figurky, vánoční ozdoby, užitkové sklo a lustry.

Křišťál je mnohem třpytivější, zvučněji rezonující a odolnější než i nejlepší sklo, protože jeho složky jsou ušlechtilejší. Český křišťál například podle zákona obsahuje minimálně 24 % oxidu olovnatého PbO. Kvalitu křišťálu ovlivňují i výrobní metody, a tedy nejen že jsou velmi pečlivě vybírány vstupní materiály, ale každý stupeň výrobního procesu je přísně kontrolován. K typickým českým dekorům patří bohaté tzv. krajkové dekory, které názorně reprezentují českou brusičskou školu. Složitý labyrint stovek a tisíců jako pavučina jemných zářezů, zdobících výrobky různých tvarů dokonalými obrazci, se rodí pod brusnými kotouči v rukou jeho tvůrců. U těchto dekorů se plně uplatňuje jiskřivá krása olovnatého křišťálu.
Výrobky s bohatým českým brusem jsou vizitkou zručnosti a citu pro ruční práci, kterou nemůže nahradit žádný stroj. Výsledkem jsou dokonalé výrobky obdivované ve všech světadílech.
HOME | KONTAKT © 2007-2016 extraglass.cz